Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumu, en baba kodcular burda !

Yeni özellik: Gönderinize jsfiddle kodu ekleyebilirsiniz.
Bilgi: Bu forum Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumudur. Forum içerisindeki davranış ve paylaşımlarınız moderatörler tarafından izlenmektedir.

Moderatör: bertug

 
Kullanıcı avatarı
bertug
Üye
Üye
Mesajlar: 14
Kayıt: 01 Ara 2017, 15:03:30
x 3
İletişim:

Django'ya Başlamadan Önce

06 Ara 2017, 17:17:46

Merhaba,

Django, Python ile yazılmış ücretsiz ve açık kaynak bir web uygulama iskeletidir (framework).Peki bu web iskeleti bizim ne işimize yarar ? Websitesi hazırlamayı hızlandıran ve kolaylaştıran bir grup kod parçacıklarıdır.

Bir websitesi geliştirdiğinizde isketi oluşturacak bileşenlere her zaman ihtiyacınız olur. Mesela : kullanıcılar için kimlik denetimi (üye olma, üye girişi, üye çıkışı), websiteniz için bir yönetim paneli, formlar, dosyaları yüklemek için bir yol, vs.

Önceden web programlama yapan gruplar, yeni bir site oluştururken web geliştiricilerinin benzer problemlerle karşılaştığını fark etti ve iskeletler (Django bunlardan biri) oluşturdular.

İskeletler sizi tekerleği yeniden icat etmekten kurtarır ve websitesi geliştirirken yükünüzün bir kısmını hafifletmekte yardımcı olur.

Neden bir iskelete ihtiyacınız var?

Django'nun tam olarak ne işe yaradığını anlamak için sunucuların nasıl çalıştığını araştırmanızda fayda var. İlk bilmeniz gereken şey, sunucunuzun bir web sayfası sunmasını istediğinizi bilmesi gerekiyor. Gelen istek üzerine içerikler uzak kullanıcı tarafından görüntüleniyor. Yani isteğe göre yanıt. Bu yanıtların olduğu bir yapıya ihtiyaç var. Django da size bu yapıyı oluşturmakta kolaylık sağlıyor.
0 x
Resim
:20: :21: :11: :12: :3:

Kunduz Yazılım

ben kunduz yazılım freelance çalışan ekip kurucusu bertuğ fahri özer. Sorularınızı cevaplamak ve bilgi paylaşımında bulunmaktan çok memnun kalırım.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir