Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumu, en baba kodcular burda !

Yeni özellik: Gönderinize jsfiddle kodu ekleyebilirsiniz.
Bilgi: Bu forum Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumudur. Forum içerisindeki davranış ve paylaşımlarınız moderatörler tarafından izlenmektedir.

Moderatör: bertug

Kullanıcı avatarı
bertug
Üye
Üye
x 3

Değişkenler - İfadeler ve Deyimler 1 ( Değerler ve tipleri )

28 Oca 2018, 17:47:05

Merhaba,
Bir programlamanın temellerinden birisi değerlerdir. her hangi bir veriyi değer olarak değerlendirebiliriz.

Örneğin:

Merhaba Dünya => Bir string değerdir.
1970 => Bir integer değerdir.
3.14 => Bir float değerdir.

Python'da tırnak içinde yazılan değerler daima string değerlerdir. Mesela print() komutunu öğrenmiştik. Print() komutunu kullanarak örnek verelim :

print(1970)
print("1970")

ikisininde ekran çıktısı 1970 olacaktır. fakat ilk yazılan değer [ print(1970) ] ile matematiksel işlem yapılırken 2. yazılan değerde [ print("1970") ] matematiksel işlem yapılamaz

bir değerin hangi tipte olduğunu ayırt etmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için python yine bize yardımcı oluyor.

type('1970')

komutunu yazınca ekran çıktısı aynen şu şekilde olacaktır.

<class 'str'>

type(1970)

yazınca ise ekran çıktısı şu şekilde olacaktır.

<class 'int'>

peki biz birden çok değeri print() kullanarak bir kerede yazdırabiliyor muyuz ? Hadi görelim:

print('Porselen bardağın fiyatı : ',24,99)

ekran çıktısının nasıl olacağını size bırakıyorum. biraz python kabuğu kullanmayı öğrenmeniz için size bıraktım. :20:

kod dolu günler dilerim.
0 x
Resim
:20: :21: :11: :12: :3:

Kunduz Yazılım

ben kunduz yazılım freelance çalışan ekip kurucusu bertuğ fahri özer. Sorularınızı cevaplamak ve bilgi paylaşımında bulunmaktan çok memnun kalırım.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir