Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumu, en baba kodcular burda !

Yeni özellik: Gönderinize jsfiddle kodu ekleyebilirsiniz.
Bilgi: Bu forum Türkiye'nin en kullanışlı kodcu forumudur. Forum içerisindeki davranış ve paylaşımlarınız moderatörler tarafından izlenmektedir.

Kullanıcı avatarı
windofelm
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
x 66
İletişim:

Symfony Kurulumu

27 Haz 2016, 03:22:33

B uyazıda symfony kurulumundan bahsetmek istiyorum. Symfony dokümantasyonuna girdiğinizde sadece kurulum için uzun uzadıya bir makaleyle karşılaşırsınız.
Symfony kurulumu

Ben symfony nin karmaşık yapıda olduğunu düşünmüyorum sadece sizce çok fazla seçenek sunmasından kaynaklı, kurulum işlemi için de aynı şekilde birden çok yöntem mevcuttur ama ben geleneksel olarak composer ile kurulum yöntemini kullanacağım. Kurulum için ve bundan sonra yazacağım makaleler için symfony nin 2.8 versiyonunu kullanacağım. Yazıları 2.8 dokümantasyonundan kaynak göstererek destekleyeceğim siz de bu şekilde devam edebilirsiniz. Symfony için son versiyonu kullanmanızın çok bir farkı olmayacaktır. En makul ve mantıklı aynı zamanda php versiyonu için uygun olduğunu düşündüğüm versiyon şuan için 2.8 versiyonudur.

Symfony 2.8 versiyonu için minimum PHP 5.3.9 kurulu olması gereklidir. Benim önerim 5.4 veya üzeri kullanmanızdan yanadır.
Sisteminize composer kurduysanız devam edlim.

composer create-project symfony/framework-standard-edition proje_dizini "2.8.*"

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra proje dizininde konsolu kullanarak;
php app/console server:run // Projeji çalıştırabilirsiniz.

İlk olarak projenin çalışabilmesi için sistem gerekliliklerini gözden geçirin. Buradaki gereklilikler için herşey yolunda görünüyorsa devam edebiliriz.
http://localhost:8000/config.php

Devamında tarayıcıdan 8000 portundan projeyi dinleyebilirsiniz.
http://localhost:8000/

welcome[1].png
Bu ekranla karşılaştıysanız symfony kurulumunu başarıyla tamamladınız demektir.
welcome[1].png (48.48 KiB) 630 kere görüntülendi

php.ini için önerilen ayarlar;
short_open_tag = Off
magic_quotes_gpc = Off
register_globals = Off
session.auto_start = Off
0 x
“Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun.” Mevlana

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir